Praktické informace

Turecko je, co se náboženství týče, poměrně tolerantní zemí a někdy vás překvapí to, že je to země, jež je na svou polohu docela světská. Nicméně pokud vstoupíte na území Turecka, měli byste respektovat kulturní odlišnosti, které jsou spojeny s islámem. Co se týká oblečení, tak tolerance místních je poměrně velká, nicméně, když se vydáte někam mimo turistická letoviska, tak byste se měli vhodně obléct. Když vstupujete do mešity, kam je povětšinou turistům vstup povolen, tak se nezapomeňte vyzout a vzít si oblečení, které zahaluje jak nohy, tak i ramena.

Jestliže se budete s Turky bavit, tak se určitě ani nechtěně nezmiňujte o Kurdech. Toto téma je pro Turky velmi citlivé a mohli byste s dostat do velkých nepříjemností. Jinak samotní Turci jsou velmi milí a často vás budou zvát na čaj. Jsou to rození obchodníci, smlouvání je národním sportem a v turistických letoviscích jsou obchodníci velmi vytrvalí a bezkonfliktní. Mimo tato turistická centra tomu může být i jinak.

Z hlediska bezpečnosti je na tom Turecko poměrně dobře. Západní oblasti v Turecku jsou naprosto bezpečné, setkat se můžete vesměs jen s drobnými kriminálními činy jako jsou třeba kapesní krádeže. V jihovýchodní oblasti Turecka je tomu trochu jinak. Právě zde docházelo k bojům mezi Kurdy a Tureckou armádou. O Turecku koluje hlavně spousta mýtů, že je nebezpečné, nicméně realita je odlišná.

Jestliže budete chtít fotit a nebo budete potřebovat elektřinu k jiným účelům, tak byste neměli mít problém a nebudete potřebovat žádný zvláštní adaptér.

Ideálním obdobím vhodným k návštěvě Alanye či Antalye je buďto doba od dubna do června, kdy všechno kvete a zelená se a nebo období sezony či na podzim, v září a říjnu. Od listopadu je zde už poměrně zima.

Co se týká tureckých jídel, tak základním pokrmem v Turecku je kebap. Ten se připravuje v rozličných variacích a mají ho téměř všude. Jinak v něm nenaleznete vepřové maso, jelikož jeho konzumaci zakazuje islám. Zajímavá je také turecká varianta pizzy, jež se nazývá pide. Ze sladkostí je typickým tureckým zákuskem baklava. Jedná se o velmi sladký dezert, jehož základem jsou ořechy a med.


Pokud se budete chtít orientovat v různých nápisech, které jsou v turečtině, tak není na škodu naučit se několik užitečných slovíček. Pro inspiraci uvádíme alespoň základní pozdravy. Dobrý den se řekne Mehraba a nashledanou allahasimarladik. Jinak slovíčko prosím je v turečtině lüften a děkuji teşekkürler.

 

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 19°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 20°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.5 CZK

TRYTRY = 1.58 CZK

USDUSD = 21.4 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist