Historie

Antalya

Pozůstatky lidské civilizace na tomto území jsou datovány již do třetího tisícletí před naším letopočtem. Právě tehdy byly objeveny jeskyně s názvem Carain, které jsou vzdálené 30 kilometrů od severní části Antalye. V dalších letech bylo toto území osídleno dalšími civilizacemi. Antalye byla součástí dalších velmocí, které ovládly území Malé Asie. Před rokem 2000 před naším letopočtem se tato země stala součástí Lýdské říše. Svrchovanost Antalye jako by začala v 7. století před naším letopočtem. Lýdské království bylo poraženo národy pocházejícími ze západu Anatolie roku 560 před naším letopočtem. Další období je úzce vázáno na vládu Alexandra Makedonského, který zastavil nárůst Perské říše roku 334 před naším letopočtem.

Právě tento věhlasný panovník dobyl města, jimiž byly Termessos a Sillyon. Psal se rok 150 před naším letopočtem, když král Attalos III nechal založit město Attalya. Po jeho smrti město připadlo Římanům. Po nadvládě tohoto vyspělého národa dochází k několika nájezdům na toto místo. Piráti byli schopni něčeho dosáhnout až do doby, než byly v tomto městě vybudovány hradby. Zhruba do 2. tisíciletí našeho letopočtu bylo nejvíce rozšířeno křesťanské náboženství. Byzantská éra na území Antalye se datuje do 5. a 6. století našeho letopočtu. Byla to právě tato doba, kdy místní obyvatelé zbudovali pověstné městské hradby. V období kolem 8. a 9. století náleželo území muslimským Arabům. Na konci 12. století byla Antalya pod nadvládou Arabů. Další období se vyznačovalo nadvládou Seldžuckých Turků. Velmi důležitou roli hrála rodina Tekke Oglu, která sídlila poblíž města Perge. Psal se rok 1911, když země stále spadala pod nadvládu osmanských Turků. Právě v tomto roce žilo na území Antalye asi 25 000 lidí. Právě v tomto období se město živilo zejména jako přístav. Psal se rok 1923, když byla založena samotná Turecká republika. Jinak velmi zajímavou náboženskou postavou, která navštívila toto město, se stal Pavel z Tarsu.

Alanya


Jestliže máme mluvit o historii Alanye, tak vězte, že  jeho historie je stará 2 000 let. Podle otce historie Herodota bylo město založeno kmenem Achájů. Ti se tehdy vraceli z Trojské války. Jinak ale první historicky doložená zmínka o městě, jež neslo jméno Coracesium, sahá do 4. století před naším letopočtem a je přisuzována geografovi Skylaksovi. Právě tehdy bylo město součástí Perské říše. Až do 7. století bylo město pod nadvládou Římanů. Ve 13. století se v Coracesiu, tedy dnešní Alanyi, dostal k moci Kyr Vart Kalonoros. Toho později vystřídal  sultán Alaadin Keykuba. Samotný sultán miloval Kyrovu dceru. Tu si vzal později za ženu a město získalo svůj dnešní název Alanye. Právě v tomto období město doslova vzkvétalo. Roku 1471 se ovšem celá metropole stala součástí obrovské Osmanské říše a správně patřila pod Antalyi. Roku 1933 ji však Kemal Atatürk nechal přejmenovat na Alanyii.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 19°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 20°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.5 CZK

TRYTRY = 1.58 CZK

USDUSD = 21.4 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist