Doprava

Budeme-li mluvit o dopravě, tak vězte, že v oblasti Antalye a Alanye lze využít několika možností k dopravě. Nejčastěji využívanou se stala doprava autobusová. V Antalyii se nachází obrovské autobusové nádraží, kam můžete při svém last minute pobytu také zamířit. Tomu se v Turecku říká Otogar a jedná se o stavbu, která má celkem tři bloky. Pokud se budete chtít dostat někam dál, tak právě odtud vyrážejí meziměstské spoje třeba východně do Side a nebo na sever do hlavního města Turecka Ankary. Jižní spoje jedou do Kemeru. Jinak je třeba také zmínit tu skutečnost, že spojů je dost a dostanete se jimi skoro všude. Co do polohy Otogaru, tak ten se nachází na severní periferii města.

Do centra města a přilehlých lokalit se dostanete pomocí takzvaných dolmuší. Kdybychom se měli zmínit o tomto pro Turecko doslova typickém dopravním prostředku, tak dolmuše je v podstatě něco mezi taxíkem a autobusem. Jedná se tedy o jakýsi minibus, jenž se v podstatě stal synonymem pro tureckou místní hromadnou dopravu. Cesta v něm vás nepřijde na moc peněz, jelikož stojí něco málo přes jednu tureckou liru, což pro představu činí zhruba kolem dvaceti českých korun. Orientovat se v jednotlivých spojích není nic jednoduchého, ale pokud znáte název cílového místa, tak se tam určitě dostanete. Mimo jiné se pomocí dolmuše lze velmi jednoduše dopravit právě třeba do Alanye. Nicméně i zde jezdí zhruba deset meziměstských autobusů denně.

Jinak je poměrně doporučováno si pořídit drobné na cestu dolmuší. Pakliže se rozhodnete po Alanyi, respektive Antalyi, cestovat taxíkem, tak jeho cena vás vyjde zhruba na 35 korun za kilometr. Ve staré části Antalye se dá také dopravit pomocí tramvají, ty ale jezdí pouze zde a jsou jednokolejné, takže cesta vede v podstatě jen jedním směrem. Pokud se rozhodnete cestovat vlastním autem, tak vězte, že místní řidiči zrovna ohleduplností neoplývají. Jsou charakterističtí tím, že neustále troubí a blikají. Zdejší policie je poměrně striktní a většinou, když už vás zastaví, tak si na vašem autě jistě něco najdou a vy budete muset platit pokutu. Jinak je také nutno říct, že v Antalyi i v Alanyi se dostanete na spoustu míst pomocí vlastních nohou a nebo také na kole.


Pokud máte rádi cestování na vlastní pěst, tak není žádný problém stopovat místní řidiče. Ti jsou většinou velmi ochotni a zastaví vám. Pokud se s nimi budete schopni domluvit, tak se dostanete téměř kamkoliv. Ze samotného letiště, které je pouze v Antalyii, a to konkrétně 10 kilometrů od města, se dostanete také pomocí dolmuší.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 19°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 20°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.5 CZK

TRYTRY = 1.58 CZK

USDUSD = 21.4 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist