Ceny, peníze

V Turecku se platí takzvanou tureckou lirou. Pokud uvidíte někde zkratku YTL, tak vězte, že se jedná právě o tuto tureckou liru. Co do dělení této měny, tak jedna lira obsahuje 100 karušů, které najdeme pod označení kr. Jestliže vás zajímá přepočet, tak dle momentálních kurzů jedna turecká lira odpovídá zhruba 13 českým korunám.

Na všech bankovkách naleznete portrét všelidového tureckého reformátora a prezidenta Kemala Atatürka. Jinak bankovky se vydávají v hodnotě 5, 10, 25, 50 a nebo 100 lir. Jestliže  budete potřebovat směnit různé jiné měny právě na turecké liry, tak byste neměli mít nejmenší problém, jelikož síť směnáren je poměrně hustá a učinit tak můžete také na letišti. Nejlepší kurzy panují ve směnárnách, jež jsou umístěny v centrech velkých měst.

V turistických letoviscích vás mohou nevýhodnými kurzy zbytečně obrat o peníze. Nejlépe směnitelné jsou pochopitelně eura a dolary. Když se rozhodnete, že si vyměníte peníze až na místě, tak můžete využít bankomatů, kterých se zde nachází opravdu dostatek. Jinak bankomaty v centrech větších měst jsou spolehlivé a co se peněz za výběr z nich týče, tak jedna transakce vás vyjde zhruba na 30 korun. Pokud se rozhodnete vybírat peníze jinde, tak vám to mnohdy nemusí úplně optimálně vyjít. Jestliže budete chtít platit některou cizí měnou, třeba dolary či eury, tak je mnozí obchodníci budou bez problémů akceptovat. Ostatně dobrý obchod je dobrý obchod.

Při svém pobytu jistě budete potřebovat nakoupit nějaké ty základní potraviny. Zkusme si tedy uvést ceny některých výrobků. Tak třeba takový 1, 5 litru vody v pet lahvi vás vyjde na 1- 2 turecké liry. Káva stojí zhruba stejně a 1 litr džusu také. Za stejnou cenu pořídíte také mléko, máslo a nebo třeba kilogram pomerančů. Pivo stojí kolem 2- 3 lir a jogurty prodávají od 2 do 4 lir. Pokud se rozhodnete, že si dáte v některé z restaurací oběd či večeři, tak za něj zaplatíte zhruba 10 tureckých lir. Zmrzlina vás vyjde na 1, 5 YTL a takový kebap pořídíte za 2 turecké liry.

Jestliže se rozhodnete v Turecku nakupovat, tak vězte, že na tržištích se smlouvá. Nejoriginálnějšími suvenýry, které si z této země lidé nejčastěji vozí domů, aby potěšili své známé, jsou pestrobarevné dámské boty a ručně tkané koberce. Velmi zajímavými artikly se také stalo turecké koření a nebo třeba rozličné vodní dýmky s orientálními motivy. Jestliže se rozhodnete koupit některý ze šperků, tak tak učiňte určitě přímo v obchodech, na trzích by vás mohli podvést.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 19°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 20°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.5 CZK

TRYTRY = 1.58 CZK

USDUSD = 21.4 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist